
Instrukcje i rekomendacje
“Przeżywa nie najsilniejszy i nie najmądrzejszy, lecz ten, kto najlepiej przystosował się do zmian”
Karol Darwin
Świat pełen jest niebezpieczeństw. Sytuacje wyjątkowe zdarzają się niemal codziennie. Corobić? Jakochronić siebieiswoichbliskich? Głowna i najważniejsza zasada to być przygotowanym. A to znaczy mieć: wiedzę, pewność siebie i przekonanie o swoich możliwościach oraz konieczne minimalne podręczne przedmioty.
Powinniście wiedzieć jak się zachować w takiej czy innej sytuacji ekstremalnej. Dlatego portal Zasady bezpieczeństwa przygotował dla was instrukcje i wskazówki dotyczące zachowania się i wyjścia cało z tych czy innych niebezpiecznych sytuacji. Ta wiedza pozwoli przezwyciężyć panikę i uratować się z krytycznym momencie.
Ludzie nie są w stanie zapobiec lub zatrzymać katastrofy żywiołowej. Ale muszą w niej przeżyć. Katastrofy naturalne, takie jak huragan Sandy – to prawdziwa szkoła życia.
Przejście żywiołu zwykle prowadzi do zniszczenia infrastruktury. Jak przeżyć bez ogrzewania i wody pitnej? Jakprzechować żywność? Iczymzastąpić rozładowanebaterie?
Na energii elektrycznej opiera się wiele ważnych spraw: poczynając od ogrzewania i ugotowania pożywienia, a kończąc na kontakcie ze światem zewnętrznym. Ale o ile ogrzewanie można zrobić z przedmiotów dostępnych pod ręką, a jedzenie ugotować na ognisku, to z elektrycznymi gadżetami sprawa jest już bardziej skomplikowana. Wiele osób nie ma w domach telefonów stacjonarnych i komórka jest jedynym sposobem wezwania karetki lub innej pomocy. Byle się tylko nie rozładowała…
Współczesna metropolia wcale nie jest mniej (a czasem nawet bardziej) niebezpieczna niż las czy pustynia. Tu do przeżycia potrzebna są specyficzne nawyki.
Na przykład trzeba umieć zachować się w masie ludzi (w metrze, na koncercie, na dużym mitingu). Każde duże skupisko ludzi może zamienić się w tłum. Żeby z niego uciec trzeba znać zasady…
W naszym niespokojnym świecie człowiek zawsze powinien mieć pod ręką spakowaną walizkę na wypadek alarmu. Ktoś może nazwaćto bajaniem maniaka, ale my jesteśmy przekonani, ze to jedynie konieczna ostrożność. Jak spakować taka walizkę i co do niej włożyć? I jak tym wszystkim się posługiwać?
Świat jest pełen niebezpieczeństw. Ale nie staje się przez to mniej piękny. Staruszek Darwin ma rację: przeżywa wcale nie silniejszy i mądrzejszy. Mamy nadzieję, że nasze instrukcje i wskazówki dotyczące przeżycia nauczą was najważniejszego – bądź przygotowany i nie bój się niczego!
Niebezpieczne niewybuchy
Minęło już wiele lat od ostatniej wojny, ale nadal w Polsce można natknąć się na niewypały i niewybuchy. Niebezpieczne mogą być także inne materiały, np. stalowe butle gazowe.Jak należy się zachować, jeśli natkniemy się na taki przedmiot np. w lesie lub na łące?
Bezpieczne fajerwerki
Fajerwerki są bardzo widowiskowe, ale mogą być niebezpieczne dla nas i otoczenia. Aby uniknąć obrażeń lub pożaru, trzeba przestrzegać kilkunastu zasad bezpiecznego obchodzenia się z petardami i fajerwerkami.
Gdy zawali się budynek
Zawalenia się budynków nie zdarzają się w Polsce zbyt często, warto jednak wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Gdy znajdziemy się w zawalonym budynku, co robić, by zachować zdrowie i życie, a czego unikać? Jak postępować po opuszczeniu zawalonego budynku?
Tlenek węgla – cichy zabójca
Zatrucie tlenkiem węgla jest, niestety, dość częste. Gaz ten jest bowiem bardzo trujący, a jednocześnie trudno go wykryć, gdyż nie ma zapachu ani smaku. Ryzyko zatrucia możemy jednak zmniejszyć, jeśli poznamy zasady zabezpieczania się przed zatruciem tlenkiem węgla.
Jak przetrwać upały
Panujące w lecie wysokie temperatury mogą być przyczyną nie tylko znacznego dyskomfortu, ale i problemów zdrowotnych. Jak się zachowywać w trakcie najcieplejszych dni? Co robić, jeśli dojdzie do porażenia słonecznego?
Bezpieczne wakacje
Na czas wypoczynku zmieniamy swoje codzienne rytuały i przyzwyczajenia. Jak zachować się w górach, nad wodą, czy w lesie? Na co zwracać uwagę podczas zagranicznej wycieczki? Przedstawiamy podstawowe porady dotyczące bezpiecznego wypoczynku.
Topiący się rzadko wyglądają na tonących
Osoby tonące rzadko wyglądają i zachowują się w sposób, jaki znamy z filmów. Dlatego trudno zorientować się, ktoś się topi i potrzebuje pomocy. Żeby bezpiecznie kapać się i wypoczywać nad wodą warto znać podstawowe oznaki tego, że ktoś tonie.
Jak się zachować w czasie ataku bombowego?
Co robić, jeśli zauważysz podejrzany pakunek? Jak się zachować, jeśli przeżyłeś atak bombowy? Co robić, jeśli podejrzewasz, że mogą nastąpić kolejne eksplozje? Jak się ewakuować, aby nie spowodować dodatkowych problemów?
Przygotuj się na pożar
Zniszczenia spowodowane pożarem lasu można zmniejszyć lub nawet całkowicie ich uniknąć, jeśli odpowiednio przygotujemy nasz dom. Jeśli jednak będziemy musieli się ewakuować, także powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowania.
Zanim uderzy piorun
Co robić w czasie burzy? Czego unikać, gdy burza zaskoczy nas w mieście lub na wycieczce? Jak zachować się podczas burzy w domu, na co zwrócić uwagę, jak zabezpieczyć urządzenia elektryczne? Odpowiadamy na te pytania w naszym tekście.
Gdy zagraża powódź
Jak zabezpieczyć się przed powodzią? Jakie środki zapobiegawcze zastosować, co warto zrobić w przypadku zalania, jak zachować się podczas ewakuacji? Co robić, gdy wrócimy do zalanego domu? Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym tekście.
Gdy zostaniesz zakładnikiem
Na szczęście nie zdarzy się to wielu z nas, ale możemy zostać zakładnikiem. Co robić w takiej sytuacji? Jak się zachować, by nie pogorszyć swojej sytuacji, jak przetrwać, czego nie należy robić, a o czym warto pamiętać? Piszemy o tym w naszym tekście.
Jak postępować w trakcie operacji antyterrorystycznych
Rejon działania jednostki antyterrorystycznej to środowisko bardzo nietypowe, wywołujące szok i w konsekwencji – niebezpieczne zachowania. Opisujemy, co robić w takiej sytuacji, a czego unikać.
Jak postępować z podejrzaną przesyłką?
Nietypowy list lub paczka otrzymana w miejscu pracy lub w domu może stanowić poważne zagrożenie. Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia? I jak należy się zachować, jeśli uznamy, że przesyłka może być niebezpieczna?
Niebezpieczny tłum
Jedną z niebezpiecznych sytuacji, z którymi możemy się zetknąć, nie jest konfrontacja z naturą, ale z ludźmi. Tłum ludzi potrafi być niebezpieczny, a ofiary paniki liczne. Jak zapobiegać takim zdarzeniom i jak się zachować w takiej sytuacji?
Jak zachować się w czasie strzelaniny
Co robić, jeśli w szkole, w centrum handlowym lub po prostu na ulicy, ktoś zacznie strzelać do ludzi? Jak zachować się w takiej sytuacji? Jak się ratować? Na pewno przyda się umiejętność zachowania spokoju, ale też kilkanaście naszych wskazówek.
Sposoby uzdatniania wody
Woda jest konieczna do życia. Co zrobić, gdy zostaniemy bez czystej wody do picia? Przedstawiamy różne metody uzdatniania wody i opisujemy ich zdolność do usuwania zanieczyszczeń różnego typu: mechanicznych, chemicznych i biologicznych….
read moreJak uciec z tonącego samochodu?
Ucieczka z tonącego samochodu to jedno z najtrudniejszych doświadczeń. Na wydostanie się mamy bardzo mało czasu, więc musimy dokładnie wiedzieć, co i jak należy robić, a co jest stratą czasu, a nawet może utrudnić ucieczkę z samochodu…
Jak przetrwać noc w samochodzie
Sytuacja uwięzienia zimą na wiele godzin w samochodzie może być bardzo niebezpieczna. Doradzamy, jak się zabezpieczyć i co przygotować, by w dobrej formie dotrwać do przybycia pomocy. Opisujemy zestaw ratunkowy, który powinniśmy mieć w samochodzie…