Instrukcje i rekomendacje

“Przeżywa nie najsilniejszy i nie najmądrzejszy, lecz ten, kto najlepiej przystosował się do zmian”

Karol Darwin

 

Świat pełen jest niebezpieczeństw. Sytuacje wyjątkowe zdarzają się niemal codziennie. Corobić? Jakochronić siebieiswoichbliskich? Głowna i najważniejsza zasada to być przygotowanym. A to znaczy mieć: wiedzę, pewność siebie i przekonanie o swoich możliwościach oraz konieczne minimalne podręczne przedmioty.

Powinniście wiedzieć jak się zachować w takiej czy innej sytuacji ekstremalnej. Dlatego portal  Zasady bezpieczeństwa  przygotował dla was instrukcje i wskazówki dotyczące zachowania się i wyjścia cało z tych czy innych niebezpiecznych sytuacji. Ta wiedza pozwoli przezwyciężyć panikę i uratować się z krytycznym momencie.

Ludzie nie są w stanie zapobiec lub zatrzymać katastrofy żywiołowej. Ale muszą w niej przeżyć. Katastrofy naturalne, takie jak huragan Sandy – to prawdziwa szkoła życia.

Przejście żywiołu zwykle prowadzi do zniszczenia infrastruktury. Jak przeżyć bez ogrzewania i wody pitnej? Jakprzechować żywność? Iczymzastąpić rozładowanebaterie?

Na energii elektrycznej opiera się wiele ważnych spraw: poczynając od ogrzewania i ugotowania pożywienia, a kończąc na kontakcie ze światem zewnętrznym. Ale o ile ogrzewanie można zrobić z przedmiotów dostępnych pod ręką, a jedzenie ugotować na ognisku, to z elektrycznymi gadżetami sprawa jest już bardziej skomplikowana. Wiele osób nie ma w domach telefonów stacjonarnych i komórka jest jedynym sposobem wezwania karetki lub innej pomocy. Byle się tylko nie rozładowała…

Współczesna metropolia wcale nie jest mniej (a czasem nawet bardziej) niebezpieczna niż las czy pustynia. Tu do przeżycia potrzebna są specyficzne nawyki.

Na przykład trzeba umieć zachować się w masie ludzi (w metrze, na koncercie, na dużym mitingu). Każde duże skupisko ludzi może zamienić się w tłum. Żeby z niego uciec trzeba znać zasady…

W naszym niespokojnym świecie człowiek zawsze powinien mieć pod ręką spakowaną walizkę na wypadek alarmu. Ktoś może nazwaćto bajaniem maniaka, ale my jesteśmy przekonani, ze to jedynie konieczna ostrożność. Jak spakować taka walizkę i co do niej włożyć? I jak tym wszystkim się posługiwać?

Świat jest pełen niebezpieczeństw. Ale nie staje się przez to mniej piękny. Staruszek Darwin ma rację: przeżywa wcale nie silniejszy i mądrzejszy. Mamy nadzieję, że nasze instrukcje i wskazówki dotyczące przeżycia nauczą was najważniejszego – bądź przygotowany i nie bój się niczego!

 

Niebezpieczne niewybuchy

Niebezpieczne niewybuchy smMinęło już wiele lat od ostatniej wojny, ale nadal w Polsce można natknąć się na niewypały i niewybuchy. Niebezpieczne mogą być także inne materiały, np. stalowe butle gazowe.Jak należy się zachować, jeśli natkniemy się na taki przedmiot np. w lesie lub na łące?

read more

Bezpieczne fajerwerki

Safe fireworks 1 smFajerwerki są bardzo widowiskowe, ale mogą być niebezpieczne dla nas i otoczenia. Aby uniknąć obrażeń lub pożaru, trzeba przestrzegać kilkunastu zasad bezpiecznego obchodzenia się z petardami i fajerwerkami.

read more

Gdy zawali się budynek

construction disaster smZawalenia się budynków nie zdarzają się w Polsce zbyt często, warto jednak wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Gdy znajdziemy się w zawalonym budynku, co robić, by zachować zdrowie i życie, a czego unikać? Jak postępować po opuszczeniu zawalonego budynku?

read more

Tlenek węgla – cichy zabójca

Tlenek węgla smZatrucie tlenkiem węgla jest, niestety, dość częste. Gaz ten jest bowiem bardzo trujący, a jednocześnie trudno go wykryć, gdyż nie ma zapachu ani smaku. Ryzyko zatrucia możemy jednak zmniejszyć, jeśli poznamy zasady zabezpieczania się przed zatruciem tlenkiem węgla.

read more

Jak przetrwać upały

9162155969_6196b6423f_b_smPanujące w lecie wysokie temperatury mogą być przyczyną nie tylko znacznego dyskomfortu, ale i problemów zdrowotnych. Jak się zachowywać w trakcie najcieplejszych dni? Co robić, jeśli dojdzie do porażenia słonecznego?

read more

Bezpieczne wakacje

5407535626_f1e0d5d35d_bNa czas wypoczynku zmieniamy swoje codzienne rytuały i przyzwyczajenia. Jak zachować się w górach, nad wodą, czy w lesie? Na co zwracać uwagę podczas zagranicznej wycieczki? Przedstawiamy podstawowe porady dotyczące bezpiecznego wypoczynku.

read more

Topiący się rzadko wyglądają na tonących

drowning-baby smOsoby tonące rzadko wyglądają i zachowują się w sposób, jaki znamy z filmów. Dlatego trudno zorientować się, ktoś się topi i potrzebuje pomocy. Żeby bezpiecznie kapać się i wypoczywać nad wodą warto znać podstawowe oznaki tego, że ktoś tonie.

read more

Jak się zachować w czasie ataku bombowego?

Jeśli podejrzewasz, że ktoś podłożył bombę smCo robić, jeśli zauważysz podejrzany pakunek? Jak się zachować, jeśli przeżyłeś atak bombowy? Co robić, jeśli podejrzewasz, że mogą nastąpić kolejne eksplozje? Jak się ewakuować, aby nie spowodować dodatkowych problemów?

read more

Przygotuj się na pożar

wildfire1 smZniszczenia spowodowane pożarem lasu można zmniejszyć lub nawet całkowicie ich uniknąć, jeśli odpowiednio przygotujemy nasz dom. Jeśli jednak będziemy musieli się ewakuować, także powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowania.

read more

Zanim uderzy piorun

Lightning Strikes smCo robić w czasie burzy? Czego unikać, gdy burza zaskoczy nas w mieście lub na wycieczce? Jak zachować się podczas burzy w domu, na co zwrócić uwagę, jak zabezpieczyć urządzenia elektryczne? Odpowiadamy na te pytania w naszym tekście.

read more

Gdy zagraża powódź

8537851886_de3cba17b0_b_smJak zabezpieczyć się przed powodzią? Jakie środki zapobiegawcze zastosować, co warto zrobić w przypadku zalania, jak zachować się podczas ewakuacji? Co robić, gdy wrócimy do zalanego domu? Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym tekście.

read more

Gdy zostaniesz zakładnikiem

Na szczęście nie zdarzy się to wielu z nas, ale możemy zostać zakładnikiem. Co robić w takiej sytuacji? Jak się zachować, by nie pogorszyć swojej sytuacji, jak przetrwać, czego nie należy robić, a o czym warto pamiętać? Piszemy o tym w naszym tekście.

read more

Jak postępować z podejrzaną przesyłką?

Nietypowy list lub paczka otrzymana w miejscu pracy lub w domu może stanowić poważne zagrożenie. Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia? I jak należy się zachować, jeśli uznamy, że przesyłka może być niebezpieczna?

read more

Niebezpieczny tłum

Jedną z niebezpiecznych sytuacji, z którymi możemy się zetknąć, nie jest konfrontacja z naturą, ale z ludźmi. Tłum ludzi potrafi być niebezpieczny, a ofiary paniki liczne. Jak zapobiegać takim zdarzeniom i jak się zachować w takiej sytuacji?

read more

Jak zachować się w czasie strzelaniny

Co robić, jeśli w szkole, w centrum handlowym lub po prostu na ulicy, ktoś zacznie strzelać do ludzi? Jak zachować się w takiej sytuacji? Jak się ratować? Na pewno przyda się umiejętność zachowania spokoju, ale też kilkanaście naszych wskazówek.

read more

Sposoby uzdatniania wody

Woda jest konieczna do życia. Co zrobić, gdy zostaniemy bez czystej wody do picia? Przedstawiamy różne metody uzdatniania wody i opisujemy ich zdolność do usuwania zanieczyszczeń różnego typu: mechanicznych, chemicznych i biologicznych….

read more

Jak uciec z tonącego samochodu?

nullUcieczka z tonącego samochodu to jedno z najtrudniejszych doświadczeń. Na wydostanie się mamy bardzo mało czasu, więc musimy dokładnie wiedzieć, co i jak należy robić, a co jest stratą czasu, a nawet może utrudnić ucieczkę z samochodu

read more

Jak przetrwać noc w samochodzie

nullSytuacja uwięzienia zimą na wiele godzin w samochodzie może być bardzo niebezpieczna. Doradzamy, jak się zabezpieczyć i co przygotować, by w dobrej formie dotrwać do przybycia pomocy. Opisujemy zestaw ratunkowy, który powinniśmy mieć w samochodzie…

read more