Niebezpieczny tłum

 

Imprezy sportowe, koncerty, a nawet wielkie promocje w centrach handlowych zmuszają nas do przebywania w otoczeniu wielu innych osób. Tłum to jednak nie tylko wspólnie przeżywane pozytywne emocje, ale również liczne zagrożenia.

 

Psychologia tłumu

W tłumie ludzie przestają być zbiorem jednostek, stają się masą, która kieruje się bardzo silnymi, często skrajnymi emocjami. Tłum jako masa jest żywiołem, który może nas porwać wbrew woli. W dużej grupie ludzie zachowują się często zupełnie inaczej niż w pojedynkę – zdolni są do reakcji, o jakie nigdy by się nie podejrzewali. W tłumie silniejsze są zarówno pozytywne emocje – radość, entuzjazm, jak i te negatywne – gniew czy strach, które łatwo przeradzają się we wściekłość i agresję lub panikę. W tłumie mamy poczucie anonimowości – a ono osłabia przestrzeganie zasad moralnych i społecznych. Następuje też rozproszenie odpowiedzialności – zakładamy, że ktoś inny zadzwoni po pomoc lub udzieli jej poszkodowanym, często bezmyślnie naśladujemy zachowania innych.

Niebezpieczny tłum1

 

PAMIĘTAJ – staraj się kontrolować emocje, nie poddawaj się „owczemu pędowi”. Gdy czujesz, że tracisz panowanie nad sobą – weź kilka głębokich oddechów, dla własnego bezpieczeństwa opuść zgromadzenie.

 

 

Kradzieże

W dużej grupie ludzi, gdy jesteśmy potrącani i przepychani, często tracimy czujność i stajemy się łatwą ofiarą złodziei. Gdy wybieramy się na koncert czy mecz warto zostawić cenne przedmioty w domu. Zabierz ze sobą tylko tyle pieniędzy, aby wystarczyło na konieczne opłaty i drobne wydatki. Pieniądze warto trzymać w kilka miejscach – blisko ciała, albo w specjalnych, projektowanych z myślą o turystach saszetkach czy kieszonkach. Cenne przedmioty miej pod ręką, z przodu ciała – nigdy nie trzymaj kluczy, portfela czy telefonu w tylnej kieszeni spodni, w plecaku czy torbie przewieszonej z tyłu. To wręcz zaproszenie do kradzieży dla zręcznego kieszonkowca.

 

Zagubienie

W tłumie jest się łatwo zgubić – ta zasada dotyczy szczególnie najmłodszych. Warto zadbać o to, by dziecko znało swój adres i numer telefonu rodzica lub opiekuna, a także by wiedziało, że w razie zagubienia, należy szukać pomocy u policjanta, pracownika ochrony, obsługi sklepu lub obiektu. Młodsze dziecko powinno być wyposażone w specjalną opaskę na rękę z danymi kontaktowymi opiekuna. Wybierając się w zatłoczone miejsca z dzieckiem, zadbajmy o charakterystyczny element odzieży malca – w sytuacji, gdy dziecko się zgubi, będzie podać taką informację w komunikatach – a jednocześnie łatwiej odszukać malucha w tłumie.

 

 

Wybuch paniki

Aby doszło do wybuchu paniki niekoniecznie potrzebne jest jakiekolwiek nieszczęśliwe zdarzenie czy pożar. Czasami wystarczy plotka czy atak paniki u jednej osoby, która źle się czuje w dużym ścisku. Emocje w tłumie są łatwo eskalowane, a przepływ informacji utrudniony. Wybuch paniki powoduje, że ludzie kierują się instynktem samozachowawczym i nierzadko działają zupełnie nieracjonalnie. Zanika empatia i zdrowy rozsądek, a do głosu dochodzi chęć wydostania się z tłumu za wszelką cenę. Wtedy też dochodzi często do zachowań agresywnych, tratowania innych ludzi. W takich sytuacjach zdarzają się liczne urazy, a nawet ofiary śmiertelne. Ważne – jeszcze przed imprezą, na której będzie tłum ludzi obejrzyj obiekt, zorientuj się, gdzie są wyjścia ewakuacyjne. Zapamiętaj drogę do wyjścia.

Niebezpieczny tłum

 

Co robić jeśli porwał Cię tłum?

  • Przede wszystkim zachowaj spokój – przypomnij sobie wszystkie możliwe drogi do wyjścia.
  • Uważaj, aby się nie przewrócić.
  • Postaraj się myśleć racjonalnie – nie biegnij tam, gdzie wszyscy, szukaj alternatywnego wyjścia, drzwi awaryjnych.
  • Skorzystaj z pierwszej okazji, aby wydostać się z obiektu i opuścić tłum.
  • Nie idź pod prąd, próbuj przesuwać się w miejsca o najmniejszym zagęszczeniu ludzi.
  • Unikaj środka grupy, staraj się pozostać na obrzeżach tłumu. Unikaj jednak stania przy ścianie, barierkach, siatce – lepiej, aby tłum przyciskał cię do innych ludzi niż do twardych obiektów.
  • W miarę możliwości jak najszybciej powiadom służby porządkowe. Stosuj się do poleceń ochrony lub służb porządkowych i ratunkowych.

 

 

Photo credit: James Cridland , creativecommons.org/licenses/by/2.0/