Sposoby uzdatniania wody

Woda jest nam niezbędna do życia. Rodzimy się w wodzie, stanowi ona ok. 60-70% objętości naszego ciała, codziennie wypijamy 2,5 litra wody, a co 20 dni wymieniamy całą zawartość wody w organizmie. Do życia potrzebna jest nam czysta woda, bowiem jej zanieczyszczenia mogą być powodem wielu problemów zdrowotnych.

Zanieczyszczenia wody mają charakter mechaniczny, chemiczny lub biologiczny. Najprostsze do usunięcia i jednocześnie stosunkowo najmniej groźne, są zanieczyszczenia mechaniczne. Znacznie bardziej niebezpiecznee są zanieczyszczenia chemiczne, pochodzące np. z nawozów sztucznych czy pestycydów. Zaś zanieczyszczenia biologiczne (wirusami, bakteriami czy pierwotniakami), mogą być źródłem wielu chorób: od bardzo poważnych, jak tyfus czy cholera, po pozornie mniej groźne, jak biegunka. Jednak i ona może okazać się zagrożeniem naszego zdrowia a nawet życia.

 

Z brudnej czysta

Co zrobić, jeśli zabraknie nam czystej wody do picia, a ta którą dysponujemy jest wątpliwej jakości? Trzeba ją uzdatnić. Metod jest wiele, a i stosowane środki są bardzo różnorodne: jedne możemy skonstruować samodzielnie, inne wymagają specjalistycznego i skomplikowanego wyposażenia. Przyjrzyjmy się im po kolei.
1. Gotowanie wody

1

Jest jednym z najprostszych sposobów oczyszczania wody. Trwające 10 minut gotowanie wody likwiduje większość zanieczyszczeń biologicznych: bakterii i pierwotniaków. Gotowanie nie usuwa jednak zanieczyszczeń chemicznych oraz, oczywiście, mechanicznych. Te trzeba zlikwidować za pomocą filtrowania.

2. Destylacja wody

2

Doskonałą metodą uzyskiwania czystej wody jest destylacja. Polega na skropleniu pary wodnej, uzyskanej czy to w wyniku gotowania, czy to dostępnej w powietrzu. Destylowanie usuwa wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne oraz większość chemicznych. Warto jednak pamiętać, że woda destylowana pita w dużych ilościach prowadzi do wypłukiwaniu z organizmu substancji mineralnych i na dłuższą metę jej picie jest niezdrowe.

3. Filtrowanie mechaniczne

3

Najprostszy filtr mechaniczny możemy skonstruować samodzielnie. Potrzebny nam będzie kawałek materiału, piasek i odpowiednie naczynie, na przykład plastikowa butelka po wodzie. Odcinamy jej denko, odwracamy gwintem w dół, zatykamy go gazą lub kawałkiem innej tkaniny. Następnie napełniamy butelkę piaskiem. Zanieczyszczona woda, przedostając się przez piasek, ulega oczyszczeniu.

Filtr tego typu oczyszcza wodę tylko z największych zanieczyszczeń mechanicznych: zawiesin, szczątków roślin, mułu itp. Woda uzyskana w wyniku jego stosowania powinna być przegotowana. W sklepach dostępne są kompaktowe, przenośne filtry do indywidualnego uzdatniania wody w warunkach polowych. Część z nich wykorzystuje węgiel aktywowany lub specjalne filtry ceramiczne.

outing-tours-equipment-safety-water-supplies-survival-straw-camping-kit-fresh-water-filter

4. Uzdatnianie chemiczne
Wodę, z której usunęliśmy już zanieczyszczenia mechaniczne, możemy uzdatnić pod względem biologicznym za pomocą tabletek lub kropli zawierających środki chemiczne: związki chloru, nadmanganianu potasu czy srebra. Substancje te częściowo neutralizują także zanieczyszczenia chemiczne, ale mogą zmieniać smak wody.
5. Uzdatnianie promieniowaniem ultrafioletowym

4

Stosunkowo od niedawna do uzdatniania wody stosowane jest promieniowanie ultrafioletowe. Za jego pomocą usuniemy wszelkie zanieczyszczenia biologiczne. Metoda ta jest bardzo prosta w stosowaniu: lampę bakteriobójczą, emitującą promieniowanie UVC, umieszczamy w naczyniu z wodą i włączamy na określony czas.<script type="text/javascript"> amzn_assoc_placement = "adunit0"; amzn_assoc_search_bar = "false"; amzn_assoc_tracking_id = "zasadybezpiec-20"; amzn_assoc_search_bar_position = "top"; amzn_assoc_ad_mode = "search"; amzn_assoc_ad_type = "smart"; amzn_assoc_marketplace = "amazon"; amzn_assoc_region = "US"; amzn_assoc_title = "Search Results from Amazon"; amzn_assoc_default_search_phrase = " water survival filter"; amzn_assoc_default_category = "All"; amzn_assoc_linkid = "8f13af85e71d0617be6dc2713b9d0f63"; amzn_assoc_rows = "2"; </script> <script src="//z-na.amazon-adsystem.com/widgets/onejs?MarketPlace=US"></script>