Przygotuj się na pożar

 

 

Własny dom pod lasem, a nawet w lesie, nie jest już nieosiągalnym luksusem. Jednak każdy, kto mieszka w takich warunkach, musi być świadomy, że las może być źródłem zagrożenia pożarem. Zresztą zagrozić naszemu domowi może nie tylko pożar lasu, ale także pożar spowodowany w dowolny inny sposób. Do pewnego stopnia można się jednak przed takimi zdarzeniami zabezpieczyć lub przynajmniej zmniejszyć straty. Jak to zrobić?

wildfire1

Photo credit: Gila Forest via Foter.com / CC BY-SA

  1. Bądź dobrze poinformowany. Pożar lasu nie powstaje z minuty na minutę – słuchaj prognoz pogody oraz informacji lokalnych.
  2. Opracuj plan ucieczki i zgromadź narzędzia oraz zapasy, które mogą być przydatne w razie pożaru.
  3. Stwórz 10-metrową strefę przeciwpożarową wokół domu – wytnij suche krzaki i gałęzie, które, płonąc, mogłyby podpalić dom. Usuń z tego rejonu wszelkie łatwopalne substancje i przedmioty.
  4. Jeśli w strefie tej miałyby się znaleźć drzewa i krzewy, zadbaj, by były to gatunki dobrze zachowujące wilgoć – na przykład brzoza, klon czy bez. Unikaj w tej strefie łatwopalnych gatunków żywicznych, jak na przykład sosna.
  5. Jeśli masz basen, zadbaj, by był zawsze przynajmniej w połowie wypełniony wodą.
  6. Do budowy przybudówek czy podestów używaj materiałów trudnopalnych. Pokrycie dachu także powinno być odporne na ogień.
  7. Nie przechowuj w pobliżu domu materiałów łatwopalnych: farb, lakierów, podpałek do grilla itp.
  8. Do zewnętrznego hydrantu podłącz wąż, by w razie potrzeby móc zraszać otoczenie domu i zapobiegać zaprószeniu ognia przez latające w powietrzu żarzące się fragmenty drzew.
  9. Przygotuj także drabinę, by móc zraszać dach. Przy okazji: pamiętaj o czyszczeniu rynien, w których może gromadzić się łatwopalny materiał.
  10. Zaopatrz się w siekierę lub specjalny topór strażacki. Może się także przydać łopata, do zasypywania zarzewi spadających na teren wokół domu.
  11. Jeśli w sąsiedztwie wybuchł pożar, wyprowadź z garażu samochód i ustaw go przodem do bramy wyjazdowej. Załaduj go zapasami z poniższej listy:




  • Woda w ilości wystarczającej na trzy dni
  • Pożywienie i naczynia. Pamiętaj, że po ewakuacji najprawdopodobniej nie będziesz mógł gotować, więc zadbaj o odpowiedni dobór produktów.
  • Pieniądze w gotówce
  • Koc dla każdej ewakuowanej osoby
  • Telefony komórkowe i ładowarki
  • Latarki na baterie lub dynamo dla każdej osoby
  • Radio na baterie
  • Zestawy pierwszej pomocy, po jednym dla każdego członka rodziny
  • Maski ochronne na twarz dla każdego
  • Środki ochrony oczu, głowy i rąk
  • Szpadel i/lub łopata
  • Wszelkie potrzebne dokumenty (tożsamości, ubezpieczeniowe itp.)

 

wildfire2

Photo credit: Doug Beckers via Foter.com / CC BY-SA

  1. Gdybyś musiał opuścić dom, wyłącz dopływ energii elektrycznej. Niektórzy sugerują jednak pozostawienie oświetlenia na zewnątrz i wewnątrz domu po to, by był on lepiej widoczny w dymie. Na pewno pamiętaj o wyłączeniu klimatyzacji/wentylacji.
  2. Z okien usuń ciężkie, łatwopalne zasłony.
  3. Drzwi zostaw otwarte, aby strażacy nie musieli ich w razie potrzeby wyważać.
  4. Zaplanuj więcej niż jedną trasęewakuacji, gdyż drogi mogą być zablokowane przez pożar, innych uciekających lub ekipy ratunkowe.
  5. Poinstruuj członków rodziny, jak mają się zachowywać w razie ewakuacji.

 

 

Photo credit: State Farm via Foter.com / CC BY