Kurs przygotowawczy-Egzamin specjalizacyjny w zakresie branży ochrony i bezpieczeństwa w Niemczech w języku niemieckim

IHK-Sachkundeprüfung für das Bewachungsgewerbe gemäß § 34a GewO

Jak wejść do branży ochrony i bezpieczeństwa w Niemczech?

 

Pomyślnie zdany test sprawdzający wiedzę specjalizacyjną  stanowi pierwszy rzeczywisty poziom kwalifikacji w branży ochrony i bezpieczeństwa. Wraz z certyfikatem potwierdzającym posiadanie okreslonych kompetencji otrzymujesz miedzynarodowo uznawany certyfikat Izby Przemysłowo-Handlowej (IHK) i odtąd pracujesz jako kwalifikowany pracownik ochrony IHK w Niemczech.

Jeśli zdałeś egzamin, możesz być pewien, że masz pod ręką niezbędne narzędzia. Oczywiście, praktyka zawodowa również niesie ze sobą wiele korzyści, jednak nie można pozwolić na pojawienie się jakichkolwiek wątpliwości już od początku, zwłaszcza pod względem prawnym.

 

Kwalifikacje zawodowe na rynku pracy w Niemczech

 

Jedno jest pewne: praca w branży ochrony nie zawsze jest łatwa. System zmianowy, praca w święta, weekendy lub w nocy. Pomimo tej wady dany zawód oferuje również wiele możliwości i różnorodności. Branża ochrony jest zróżnicowana (usługi dzielnicowe, przyjęcia, transport pieniędzy i kosztowności, punkty alarmowe, ochrona zakładów itd. ) i, w zależności od prowadzonej działalności, często oferuje również bardzo dobre możliwości zarobkowe. Może to być Twoja praca stała bądź dorywcza. Jeśli obecnie szukasz pracy, przystąpienie do testu sprawdzającego wiedzę specjalizacyjną IHK w Niemczech może być bardzo dobrym krokiem do świata pracy. Oferta pracy dla wykwalifikowanych specjalistów jest obecnie bardzo dobra – pracownicy służby bezpieczeństwa są poszukiwani, szczególnie w obszarach metropolitalnych.

W zależności od sytuacji zawodowej, w której się znajdujesz, istnieją różne sposoby uzyskania dofinansowania do egzaminu i / lub kursu przygotowującego do zdobycia wiedzy specjalistycznej zgodnie z § 34a.

Dlaczego warto zdać egzamin specjalizacyjny w zakresie branży ochrony i bezpieczeństwa?

Przede wszystkim dlatego, iż pomyślnie zdany test daje większe możliwości rozwoju w branży bezpieczeństwa, w tym opcję promocji lub otwarcia własnej firmy w Niemczech.

Możesz wykonywać specjalne czynności ochronne tylko wtedy, gdy zdałeś egzamin. Ponadto zaawansowane szkolenie reprezentuje uznawany poziom kwalifikacji w branży prywatnej ochrony. Korzystasz z większej wiedzy i masz lepsze perspektywy zawodowe. Pomyślnie zdany egzamin zgodnie z § 34a GewO jest ważnym warunkiem wstępnym do podjęcia samozatrudnienia w danej branży.

Jak uzyskać certyfikat?

Możesz przystąpić do testu sprawdzającego wiedzę specjalistyczną tylko w jednostce zatwierdzonej przez państwo. Z reguły jest to lokalna Izba Przemysłowo-Handlowa (IHK) w Niemczech. Testu nie można zdawać online i jest on dostępny tylko w języku niemieckim. Aby otrzymać certyfikat, należy uzyskać co najmniej 50 % z części pisemnej egzaminu oraz części ustnej. Część pisemna składa się z pytań z podanymi odpowiedziami do zaznaczenia (pytania wielokrotnego wyboru), część ustna egzaminu odbywa się przed komisją egzaminacyjną.

Kto potrzebuje certyfikatu zgodnego z § 34a?

Pomyślne zdanie testu sprawdzającego wiedzę specjalistyczną w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Niemczech jest obowiązkowe dla:

 • Pracowników pilnujących porządku w lokalach rozrywkowych i gastronomicznych
 • Pracowników w przestrzeni miejskiej (np. patrolu policyjnego)
 • Pracowników dokonujących objazdów oraz kontroli w obszarach objętych uprawnieniami lokatorów, na których ma miejsce ruch publiczny
 • Pracowników wykonujących działania mające na celu ochronę sklepów przed zlodziejami (np. dla detektywów sklepowych)
 • Zajmujących się ochroną azylu oraz międzynarodową ochroną do mieszkania (wyłącznie na stanowisku kierowniczym)
 • Zajmujących się ochroną ważnych wydarzeń o chronionym dostępie (wyłącznie na stanowisku kierowniczym)
 • Handlowców (dyrektorów zarządzających / właścicieli firm ochroniarskich)

Wszystkie stanowiska kierownicze w firmach ochroniarskich w Niemczech wymagają posiadania co najmniej certyfikatu sprawdzającego wiedzę specjalizacyjną w zakresie branży ochrony i bezpieczeństwa!

 

Założenie oraz posiadanie własnej firmy ochroniarskiej w Niemczech

Mottem mogłyby być słowa “Kto się odważy, ten wygrywa”. Fakt, że branża ochrony i bezpieczeństwa jest bardzo konkurencyjna. Marża zysku często jest niska. Posiadając odpowiedni pomysł, solidną koncepcję, wytrwałość i niezbędne środki finansowe wszystko jest możliwe! Branża ochrony i bezpieczeństwa to branża przyszłości. Ostatnio rynek dynamicznie się rozwijał, zwłaszcza w zakresie ochrony mieszkań dla uchodźców i domów osób ubiegających się o azyl, ale także w wielu innych obszarach, takich jak handel detaliczny (ochrona supermarketów). Mozesz zostać swoim własnym szefem w branży bezpieczeństwa. Obowiązkowym wymogiem zgodnie z § 34a przepisów handlowych jest pomyślnie zdany test z wiedzy specjalistycznej. (Od grudnia 2016 r. kurs składający się z co najmniej 80 jednostek dydaktycznych nie jest już wystarczający, aby podjąć się samozatrudnienia w branży bezpieczeństwa). Powinna to być dokłądnie przemyślana decyzja, ponieważ jej realizacja będzie wymagała podjęcia wielu innych kroków, które należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu własnej firmy. Jako (przyszły) dyrektor zarządzający firmy ochroniarskiej zostaniesz również poddawany kontroli. Niezależność jest nie tylko decyzją zawodową, ale również kwestią osobistą. Powinieneś być przedsiębiorcą, umiejącym się postawić i bronić własnych praw oraz posiadać dogłębną wiedzę specjalistyczną, a także umiejętności społeczne i przywódcze.

Ograniczenie: test sprawdzający wiedzę specjalizacyjną to nie tylko instrukcja „do zaliczenia”. Wymagania i wysiłek potrzebny do przygotowania są znacznie wyższe. Pomyślnie zdany egzamin obecnie zastępuje dotychczasowe 80-godzinne szkolenie w zakresie branży ochrony i bezpieczeństwa.

Informacja ogólna:

Zaliczony powinien zostać egzamin pisemny (czas trwania – 120 minut), następnie egzamin ustny (czas trwania – ok. 15 minut, część ustna odbywa się przed komisją egzaminacyjną składającą się z 3 osób).

Zdecydowanie zalecana jest dobra znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie, jednak przy rejestracji nie trzeba jej poświadczać.

Przygotować się do egzaminu można zarówno samodzielnie jak również na kursach oferowanych przez instytucje edukacyjne.

Wzięcie udziału w kursie szkolącym personel w branży bezpieczeństwa nie jest wystarczajaco przygotowującą formą do zdania egzaminu z wiedzy specjalizacyjnej.

Egzamin odbywa się w wielu lokalizacjach w Niemczech (IHK). Dostępne terminy są wyświetlane w formularzu rejestracyjnym online. Do egzaminu można podchdzić nieograniczoną ilość razy.

Tematy egzaminacyjne:

 • Prawo bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym prawo handlowe;
 • Ustawa o ochronie danych;
 • Kodeks cywilny;
 • Prawo i postępowanie karne, posługiwanie się bronią;
 • Przepisy dotyczące zapobiegania wypadkom; Postępowanie z ludźmi w sytuacjach zagrożeń; Deeskalacja konfliktu oraz kompetencje międzykulturowe ze szczególnym uwzględnieniem zróżnicowania społecznego;
 • Podstawowe technologie w branży ochrony.

Oferujemy szkolenie w postaci kursu przygotowawczego. Po pomyślnie zdanym egzaminie konieczne jest utrzymywanie zdobytej wiedzy oraz jej poszerzanie. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały wraz z niezbędnym słownictwem, które ma pomóc w przygotowaniu się do egzaminu sprawdzającego wiedzę specjalizacyjną w zakresie branży ochrony i bezpieczeństwa w języku niemieckim.  

Skontaktuj się z nami

14 + 8 =

Szkolenie z taktycznego strzelania

Szkolenie z taktycznego strzelania z pistoletu - 1

Szkolenie z taktycznego strzelania z pistoletu

Poziom 1 - szkolenie dwudniowe Najlepsze wykorzystanie pistoletu jako broni To szkolenie ma na celu zbudowanie solidnych podstaw ze strzelania ...
Szkolenie z taktycznego strzelania z pistoletu - Poziom zaawansowany

Szkolenie z taktycznego strzelania z pistoletu – Poziom zaawansowany

Poziom 2 - szkolenie dwudniowe Twoja wydajność zostanie przekształcona w skuteczność w rzeczywistych warunkach. Będziemy pracować nad reagowaniem na czynną ...
Karabin taktyczny-1

Szkolenie z karabinów taktycznych

Szkolenie dwudniowe Szkolenie ma na celu rozwijanie indywidualnych umiejętności strzeleckich przy posługiwaniu się karabinem, niezbędnych w czasie strzelaniny,  a także ...
Taktyka małych jednostek

Szkolenie Taktyka małych jednostek

Open field i Urban - szkolenie 5-dniowe To 5-dniowe szkolenie z taktyk małych jednostek jest przeznaczone dla doświadczonych strzelców karabinowych, ...
Wyznaczony strzelec wyborowy picture

Strzelec wyborowy

Dokładne i szybkie atakowanie wielu wyznaczonych celów - szkolenie trzydniowe Precyzyjne i szybkie atakowanie wielu wyznaczonych celów, w tym również ...
Szkolenie taktyczne przy słabym oświetleniu picture

Szkolenie taktyczne przy słabym oświetleniu

Umiejętności obsługi pistoletu Szkolenie strzeleckie przy słabym świetle ma na celu przeciwstawianie się  zagrożeniom lub potencjalnym przeciwnikom w miejscach lub ...
Walka bezpośrednia w pomieszczeniach (CQB)

Walka bezpośrednia w pomieszczeniach (CQB)

Poziom 1 Nauka zasad prowadzenia walki bezpośredniej w pomieszczeniach (np. w szkole, kościele, centrum handlowym bądź innym budynku) na poziomie ...
Tajne operacje picture

Szkolenie taktyczne – Tajne operacje

Operator - kurs podstawowy Żadnej broni, żadnego biegania, jedyny pot będzie wywołany stresem psychicznym myślenia o niesamowitej rzeczy, którą zamierzasz ...