Dlaczego warto być przygotowanym?
Konkretne zalety bycia gotowym „na wszelki wypadek”
- Bycie przygotowanym na zdarzenia losowe i klęski żywiołowe może zredukować strach, lęk i wszelkie straty, które towarzyszą katastrofom. Społeczności, rodziny i poszczególni ludzie powinni wiedzieć, co robić choćby w przypadku pożaru i gdzie szukać schronienia w razie wichury. Powinni być gotowi na ewakuację z domu i znalezienie bezpiecznego miejsca – np. w publicznych schronach. Warto także wiedzieć, jak zaspokoić swoje podstawowe potrzeby dotyczące opieki medycznej.
- Odpowiednio przygotowani ludzie mogą także zmniejszyć skutki katastrof (np. zadbać o zabezpieczenie przed zalaniem lub zabezpieczenie elementów, które mogą się poluzować w przypadku trzęsienia ziemi), a nawet, przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej wiedzy – zupełnie uniknąć niebezpieczeństwa.
Potrzeba przygotowań jest realna
- Katastrofy pociągają za sobą każdego roku tysiące ofiar. Każda katastrofa ma długotrwałe skutki, zarówno dla ludzi, jak i dla ich majątku.
- Jeśli katastrofa zdarzy się w Twojej społeczności, z pewnością z pomocą pospieszą lokalne władze i organizacje pomocowe, ale Ty także powinieneś być przygotowany. W razie bardzo poważnego zdarzenia, miejscowi przedstawiciele tych organizacji mogą po prostu nie być w stanie udzielić Ci natychmiastowej pomocy, lub będą musieli skoncentrować swoje wysiłki gdzie indziej.
- Powinieneś wiedzieć, jak zachowywać się w ekstremalnych warunkach pogodowych lub w przypadku innych okoliczności, które mogą zdarzyć się w Twojej okolicy – czy będą to huragany, trzęsienia ziemi, ekstremalne niskie temperatury, powódź lub akty terroru.
- Powinieneś być samowystarczalny przez przynajmniej trzy doby. Oznacza to, że musisz zapewnić sobie w tym czasie schronienie, środki pierwszej pomocy, jedzenie, wodę i warunki sanitarne.
Brak snu a przetrwanie
Brak snu a przetrwanie Najprościej mówiąc, brak (deprywacja, niedobór) snu to sytuacja, w której nie śpimy wystarczająco długo, aby dobrze ...
Dlaczego warto być przygotowanym?
Dlaczego warto być przygotowanym? Konkretne zalety bycia gotowym „na wszelki wypadek” Bycie przygotowanym na zdarzenia losowe i klęski żywiołowe może ...