Jak przetrwać burzę słoneczną
Terminem „burza słoneczna” określana jest najczęściej tzw. burza magnetyczna, będąca efektem rozbłysków słonecznych lub koronalnych wyrzutów masy Słońca. Burza taka to nagła,o dużym natężeniu, zmiana pola magnetycznego Ziemi. Skutkiem burzy magnetycznej jest to, że w każdym kawałku metalu indukuje się prąd. Niby nie brzmi to groźnie, ale efekty mogą być katastrofalne. Oznacza to bowiem, że uszkodzeniu lub zniszczeniu ulec może niemal każde urządzenie zasilane prądem elektrycznym.
Photo credit: Grempz via Foter.com / CC BY
W czasie burzy słonecznej ucierpieć mogą nie tylko sieci energetyczne, ale również telekomunikacja, w tym satelitarna, a także działanie systemów nawigacji satelitarnej (GPS, Glonass, Galileo). Efektem mogą być także zakłócenia w działaniu systemów finansowych, transportu, komunikacji, w tym oczywiście internetu, czy administracji. Najogólniej rzecz biorąc: dotknięta może być każda dziedzina naszego życia, która ma związek z elektrycznością.
Photo credit: NASA Goddard Photo and Video via Foter.com / CC BY
Największa dotąd, zarejestrowana burza słoneczna miała miejsce w 1859 roku. Spowodowała zniszczenia w słabo jeszcze rozbudowanej w tamtych czasach sieci telegraficznej, zaś zjawiska dla niej charakterystyczne, np. zorze polarne, obserwowano aż na Kubie (zazwyczaj nie występują one tak daleko na południu). Szacuje się, że gdyby obecnie wystąpiła burza o takiej skali, koszty usuwania jej skutków na terenie tylko USA wyniosłyby około 1-2 biliona dolarów, i to tylkow ciągu pierwszego roku!Zaś usuwanie szkód mogłoby trwać nawet do 10 lat. Zagrożenie jest realne i różne instytucje pracują nad systemami ostrzegania przed zjawiskami tego typu. Jednym z nich jest projekt koordynowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, w którym bierze udział 14 państw europejskich.
Jak przygotować się na skutki burzy słonecznej
1. Zgromadź jak największe zapasy żywności
2. Stwórz własne, niezależne od dostaw wody czy prądu, źródła żywności: uprawy balkonowe, wertykalne, hydroponiczne)
3. Zgromadź zapas zapałek, świec, bateriii paliwa
4. Zgromadź jak największe zapasy wody
5. Opracuj metody pozyskiwania wody (np. magazynowanie deszczówki, studnia abisyńska) i oczyszczania wody
6. Zgromadź zapas leków
7. Naucz się gotować poza domem, na otwartym ogniu
8. Mogą być także przydatne środki obrony osobistej, a nawet broń palna
9. Niezastąpione mogą być wszelkie „analogowe” sposoby spędzania wolnego czasu, na przykład książki, gry planszowe czy puzzle.
Photo credit: NASA Goddard Photo and Video via Foter.com / CC BY