Gdy zostaniesz zakładnikiem

 

Choć dla przeciętnego mieszkańca Polski brzmi to jeszcze jak scenariusz filmu sensacyjnego, sytuacja, w której staniemy się zakładnikiem, nie jest już zupełną fantazją. Może się to przydarzyć każdemu z nas, warto zatem znać choćby kilka podstawowych zasad zachowania w takiej sytuacji. Co należy robić, a czego absolutnie nie wolno?

policja

Photo credit: “Caveman Chuck” Coker via Foter.com / CC BY-ND

Pierwsza i absolutnie podstawowa zasada brzmi:

Rób, co ci każą

Jeśli zostałeś zakładnikiem, zapomnij o wszystkich filmach, które widziałeś. Nie ma mowy o zgrywaniu bohatera, buncie, dyskutowaniu z napastnikami czy brawurowych ucieczkach. Twoim zadaniem jest przetrwać. Czekaj na akcję odpowiedniej jednostki policji i ratunek.

W tym czasie można jednak pogorszyć lub poprawić swoją sytuację. Co robić, gdy w rzeczywistości zrobić można niewiele?

 

 1. W miarę możliwości zachowaj spokój. Spokój zakładników wpływa na porywaczy, a spokojny napastnik raczej nie skrzywdzi nikogo przypadkiem.

 2. Nie patrz terrorystom w oczy (mogą odebrać to jako prowokację), bądź naturalny, siedź spokojnie w jednym miejscu.

 3. Staraj się przekonać napastników, że mają do czynienia z człowiekiem. Istotę ludzką trudniej skrzywdzić.

 4. Nie zadawaj niepotrzebnych pytań, nie bądź utrapieniem dla napastników.

 5. Nie rób gestów mogących zwracać uwagę porywaczy.

 6. Zawsze pytaj o pozwolenie na wykonanie jakichkolwiek czynności: np., gdy chcesz wstać czy otworzyć torbę.

 7. Jeśli to bezpieczne, postaraj się nawiązać kontakt z innymi porwanymi.

 8. Nie wyróżniaj się spośród innych porwanych.

 9. Staraj się kontrolować upływ czasu. Zwracaj uwagę na powtarzające się zachowania porywaczy oraz ewentualne dźwięki dochodzące z zewnątrz.

 10. Jeśli sytuacja się przedłuża, proś o drobne przysługi, np. koc. Zwiększysz w ten sposób swój komfort, a jednocześnie staniesz się bardziej ludzki dla porywaczy.

 11. Zachowaj sprawność umysłową. W miarę możliwości, także sprawność fizyczną.

 12. Na żądanie porywaczy oddaj im przedmioty osobiste.

 13. Pozbądź się wszelkich oznak zajmowanej pozycji, wyrzuć wszystko, co mogłoby podpowiedzieć porywaczom, że masz jakąkolwiek władzę.

 14. Pamiętaj, że sytuacja może potrwać długo. Myśl o przetrwaniu. Pamiętaj o bliskich czy o innych powodach, dla których musisz przeżyć.

 15. Postaraj się zapamiętać szczegóły dotyczące porywaczy (znaki szczególne), ich uzbrojenia, zachowania. Informacje te mogą być potem pomocne przy identyfikowaniu napastników po ich aresztowaniu.

 16. Zwracaj uwagę na znaki, mogące świadczyć o tym, że porywacze chcą ci zrobić krzywdę. Gdyby takie znaki się nasilały, podejmij próbę ucieczki, ale tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że w ten sposób ratujesz swoje życie.

 

 

W czasie uwalniania zakładników przez grupę antyterrorystyczną, staraj się przestrzegać wskazówek opisanych w tym artykule:Jak postępować w trakcie operacji antyterrorystycznych

Photo credit: USAG-Humphreys via Foter.com / CC BY